Welcome to Athelstan Community Primary School

 COMPOSITION OF THE GOVERNING BOARD (as at May 2017)

TOTAL OF 10 GOVERNORS: 4 Co-opted Governors, 3 Parent Governors; 1 Authority Governor; 1 Staff Governor, I Headteacher.

Category of Governor

Name

Committees

Appointment

Details

Term end date

Co-opted

Andrew Parmenter

(Chair)

 Finance

Staffing

Head Teacher Performance Management

Pupil Discipline

Staff Discipline and Dismissal

9 October 

                   2017

3 years

By the GB

26 November 2020

Co-opted

Stephanie Stewart

(Vice Chair)

 Standards

Head Teacher Performance Management

Pupil Discipline

Staff Discipline and Dismissal

9 October 

                  2017 

3 years

By the GB

26 November 2020

Co-opted

Adrian Wainwright

Finance  

Specific Responsibility: Health and Safety 

15 September

2016

3 years

By the GB

14 September  2019

Local Authority Adam Palmer

Standards

E Safety 

9 February

2017

3 years

By the LA

February 2020

 

Parent

(Appointed )

Peter Woods

 

Finance 

 

13 July  2017

3 Years 

By the GB 

 

 

 

12th July 2020 

Parent

 Steve Morris

 

 

                      Finance 

21 November

2016

3 years

Elected

       21 November   2019

Parent

William Martin

 Standards

Specific Responsibility: SEND

Finance

15 October

2018

3 years

Elected

13 December 2021

Head Teacher

Karen O’Donnell

 Finance

Standards

Ex-officio Ex-officio
Staff Caroline Hutton

 Finance

Staffing

Standards

Governor Induction 

5 September

2016

3 years

Elected

4 September  2019

Associate

Sue Thompson

 In attendance (no voting rights):

Finance

Health and Safety

9 October 2017 

3 years

By the GB

 

26 November 2020

Clerk to the Governors Mark Stephenson